Akné
Akné vzniká zápalom mazových žliaz. Typickými prejavmi sú – uhry, vriedky alebo zapálené a hnisajúce vyrážky, začervenanie pokožky a v niektorých prípadoch tvorba lézií.
Jedná sa o dermatologické ochorenie, ktoré je možné veľmi účinne liečiť. Vhodná liečba pomáha minimalizovať estetické následky tohto ochorenia (jazvy, fľaky), tiež aj psychickú nepohodu a stratu sebavedomia. Príčiny vzniku akné sú rôzne. Ale zjednodušene možno povedať, že akné vzniká dôsledkom uzavretia mazovovlasových folikul, ktoré majú vývod na povrchu kože. Jedná sa o nadprodukciu mazu,zväčšenie mazových žliaz. Túto zvýšenú produkciu mazu zväčša spôsobuje zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov – androgénov. Tieto hormóny v zvýšenej hladine objavujú u mládeže v období dospievania.
Tvrobu akné umocňuje rohovatenie mazovovlasových folikul. V ich vyústeniach sa vytvára tzv. komedón, ktorý sa bežne nazýva aj uhor. Komedón uzatvára folikuly a zabraňuje tak vylučovaniu prebytočného maziva, a tým vzniká zápal. Zápal podporuje aj prítomnosť kožných baktérií.
Akné sa objavuje najmä na tvári v T-zóne, na krku, pleciach, hrudi alebo na chrbte. Je to z dôvodu najvyššej hustoty spomínaných folikul.
Príčiny vzniku akné sú veľmi rôznorodé a u každého individuálne. Jedná sa totiž o kombináciu rôznych faktorov. Medzi hlavné príčiny patria:
– Zvýšená hormonálna aktivita alebo hormonálna nerovnováha – sú to spomínané hormonálne zmeny či výkyvy počas dospievania, menštruácie alebo tehotenstva.
– Dedičnosť a genetické vlohy.
– Množenie kožných baktérií.
– Strava a pitný režim- nesprávne stravovacie návyky, nevhodne zvolená strava, chýbajúca vláknina, probiotiká a vitamíny prispievajú k tvorbe akné
Pokiaľ sa chcem s akné popasovať a dosiahnuť výsledky, je nutné upraviť naše stravovanie, hormonálnu rovnováhu a zvoliť vhodné prípravky na ošetrenie pleti. Produkty by mali obsahovať upokojujúce a hojivé látky,napríklad koloidné striebro či rybí kolagén. Nezabúdajme, že aknóznu pleť treba vyčistiť ráno aj večer.